نکاتی از ترکیب بندی در عکاسی پرتره

نکاتی از ترکیب بندی در عکاسی پرتره
هر عکاس پرتره در موقعیت خارج از استودیو، با چالش‌های خاصی مانند توجه به جزئیات مربوط به سوژه مورد نظر، پوز سوژه، نورپردازی و ترکیب‌بندی روبروست.
شاید یکی از بزرگترین اشتباهات عکاسان غیر حرفه‌ای در محیط بار، عدم توجه کافی به صحنه پس زمینه عکس پرتره است.
عکاسانی که به اندازه کافی به جزئیات موجود در کادر عکس‌شان دقت نمی‌کنند، نتیجه کارشان عکسهایی خواهد بود که تمرکز کافی بر روی سوژه وجود ندارد. 
 با هنردوربین همراه شوید تا بتوانید عکس های پرتره زیبا با ترکیب بندی صحیح ثبت کنید.

مفهوم ترکیب بندی در عکاسی چیست؟

مفهوم ترکیب بندی در عکاسی چیست؟
قبل از آنکه بخواهیم وارد بحث ترکیب‌ بندی در عکاسی شویم بهتر است در ابتدا یک تعریف کلی از آن داشته باشیم. در این مقاله سعی می‌کنیم مفهوم ترکیب‌بندی را در هنر به طور خلاصه بیان کنیم و در بخش‌های بعد نحوه استفاده از روش‌های مختلف را با شما مرور خواهیم کرد. زیرا قبل از هر چیز باید بدانیم که ترکیب‌بندی خوب چیست و چرا جز جدایی ناپذیر یک اثر هنری محسوب می‌شود.در ادامه این مطلب آموزشی با هنردوربین همراه شوید.

معجزه هفت در ترکیب بندی عکاسی

معجزه هفت در ترکیب بندی عکاسی
اگر با ما همراه بوده باشید می دانید که مطالبی درباره قوانین ترکیب‌بندی در عکاسی  خطوط راهنما را با هم مرور کرده‌ایم. این بار در یک مطلب کوتاه می‌خواهیم به معجزه هفت در ترکیب‌بندی و نقش آن در زیبایی بصری عکس بپردازیم.در ادامه مطلب با هنردوربین همراه شوید.

چهار روش برای ترکیب بندی بهتر عکس

چهار روش برای ترکیب بندی بهتر عکس
آیا به این دقت کرده‌اید که چرا برخی از عکس‌ها توجه شما را جلب می‌کنند و برخی دیگر اینگونه نیستند؟ یا چرا برخی از عکس‌ها را که می‌بینید آن را تحسین می‌کنید؟ این موضوع ممکن است به ترکیب‌بندی عکس مربوط باشد. در واقع نحوه ترکیب‌بندی آن عکس اثر مهمی در اینکه چه مدت زمانی به عکس نگاه می‌کنید دارد. مدت زمانی که مغز به شما اجازه می‌دهد که به عکس نگاه کنید اثر بیشتری در اینکه آن عکس را بپسندید دارد. در واقع عکس‌هایی که ترکیب‌بندی خوبی ندارند قدرت این را ندارند که نگاه شما را جلب کنند و ذهن آن‌ها را سریعا فراموش می‌کند. هنردوربین این مقاله می‌خواهد با شما درباره راه‌های ترکیب‌بندی صحبت کند. نمی‌خواهیم درباره قانون یک سوم یا خطوط راهنما صحبت کنیم، تنها می‌خواهیم درباره ۴ راهکار ساده‌ای صحبت کنیم که قبل از گرفتن هرعکس باید رعایت کنیم. با رعایت این موارد وقت بسیار کمتری را در فرآیند پس پردازش عکس‌ها صرف خواهید کرد.با هنردوربین در ادامه مطلب همراه شوید واین مطلب کاربردی را از دست ندهید.

از خطوط در ترکیب بندی ها استفاده کنید

از خطوط در ترکیب بندی ها استفاده کنید
همانطور که در مطالب قبلی درباره ترکیب بندی در عکاسی صحبت کردیم؛ می‌خواهیم در این مطلب به شما بگوییم که چگونه استفاده از خطوط در ترکیب بندی می تواند در عکس شما اثرگذار باشد.
ترکیب‌بندی نتیجه زیادی در تاثیرگذاری عکس خواهد داشت. به همین دلیل درک مفهوم ترکیب بندی و استفاده موثر و خلاقانه از آن نیز مهم است. در واقع همانطور که قبلا به قوانین ترکیب بندی اشاره کردیم، ترکیب‌بندی، توصیف  موقعیت عناصر مختلف در عکس نسبت به هم است. خطوط راهنما در عکس می‌توانند بسته به نوع سوژه شما، افقی، عمودی یا مورب باشند.در ادامه با هنردوربین همراه شوید وتاثیر  استفاده از خطوط در ترکیب بندی عکس را ببینید.