آیا می دانید JPEG دقیقا چیست؟

آیا می دانید JPEG دقیقا چیست؟
اولین تصور اشتباه در مورد JPEG این است که از آن به عنوان فرمت فایل یاد می‌شود، اما این طور نیست. JPEG در واقع تکنیکی برای فشرده سازی تصویر است. نام آن نیز مخفف Joint Photographic Experts Group یا گروه مشترک خبرگان عکاسی می‌باشد، گروه حرفه‌ای عکاسی که استاندارد JPEG را توسعه می‌دهند. در سال ۱۹۸۶ این گروه تشکیل شد تا یک استاندارد برای فشرده سازی تصاویر ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه کارکرد این تکنیک فشرده سازی، با هنردوربین همراه شوید و این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

مقایسه حالت های A-TTL و E-TTL و E-TTL II در فلاش های Canon

مقایسه حالت های A-TTL و E-TTL و E-TTL II در فلاش های Canon
منظور از TTL یا Through The Lens یعنی دوربین و فلاش صحنه ای که توسط لنز کادر بندی شده است را بررسی کرده و اندازه خروجی فلاش را تنظیم می کند.
نور سنجی اتوماتیک در سیستم Canon ابتدا TTL بود، بعد مدل پیشرفته تر A-TTL یا Advanced  TTL  ارائه شد سپس بعد از آن، این سیستم کمی بهبود پیدا کرد و به E-TTL تبدیل شد یا Evaluative TTL  (بصورت ماتریسی) و در سال 2004 نسخه دوم E-TTL یا E-TTL II  ارائه شد که در حال حاضر اکثر دوربین ها و فلاش ها این مد را پشتیانی می کنند.
برای آشنایی بیشتر با این مدل ها، با هنردوربین همراه شوید.

اعوجاج لنز

اعوجاج لنز
هر چند لنز شما ممکن است خوب باشد، اما شما باید بدانید که چگونه اعوجاج لنز را کشف (و اصلاح) کنید. در این مطلب هنردوربین ما هر چیزی را که عکاسان باید بدانند تا بهترین نتایج را از لنزهای خود بگیرند توضیح خواهیم داد. 

ما با پاسخ دادن به برخی از رایج ترین سوالات در مورد اعوجاج لنز آغاز خواهیم کرد، سپس به چند نمونه اعوجاج لنز نگاهی می اندازیم و در آخر، سعی می کنیم چند اصطلاح فنی را توضیح دهیم و برخی از این مفاهیم را به زبان ساده بیان کنیم.

تفاوت سنسور CCD و CMOS چیست ؟

تفاوت سنسور CCD و CMOS چیست ؟
در زمان های قدیم برای ثبت عکس ها از فیلم نواری یا همان نگاتیو استفاده می کردند. نگاتیو بدلیل حساس بودن آن به نور، می توانست تصویر را روی خود ثبت کند و سپس با پوزتیو ظاهر گردد. بدلیل قیمت و حجم زیاد فیلم نگاتیو در فیلمبرداری های طولانی و یا حتی عکاسی، این روش ثبت عکس محبوبیت خود را به سرعت از دست داد. چند سالی می شود که نگاتیو ها جای خود را به سنسورها داده اند. سنسورها همان کار نگاتیو را انجام می دهند اما با دردسر بسیار کمتر و خروجی بسیار بهتر. سنسورها ابتدا با طراحی CCD به بازار عرضه شدند و بعدها با پیشرفت تکنولوژی، سنسورهای CMOS تولید گشتند.
با هنردوربین همراه باشید تا تفاوت کارایی این سنسورها را فرابگیرید.

کراپ فاکتور سنسور به چه معناست

کراپ فاکتور سنسور به چه معناست
اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده‌اید یا برای مدتی است که عکاسی می‌کنید احتمالا اصطلاح کراپ فکتور (Crop Factor) را شنیده‌اید. از آنجایی که امروزه دوربین‌های مختلفی در بازار وجود دارد؛ کراپ فکتور یکی از مشخصات محصولات به شمار می‌رود. اگر با این اصطلاح آشنا هستید و می‌خواهید درک بهتری به این موضوع داشته باشید می‌توانید این مطلب هنردوربین  را بخوانید. سعی کرده‌ایم که این موضوع را به سادگی توضیح دهیم زیرا ترجیحا این مطلب برای مبتدیان تهیه شده است.