مفهوم حساسیت (iso) در عکاسی چیست وچه تاثیری در عکس دارد

مفهوم حساسیت (iso) در عکاسی چیست وچه تاثیری در عکس دارد

در عکاسی آنالوگ، ایزو یا (ASA)  تعیین کننده میزان حساسیت فیلم به نور است. شما احتمالا عدد ایزو را روی جعبه فیلم های عکاسی دیده اید (100, 200, 400, 800). هر چه عدد بالاتر می رود نشان دهنده  میزان حساسیت بیشتر فیلم به نور است.

در عکاسی دیجیتال نیز ایزو نشان دهنده میزان حساسیت سنسور دوربین به نور است.در مطلب امروز هنر دوربین میخواهیم معنی ومفهوم وکاربرد دقیق ایزو در دوربین را برای شما شرح دهیم.در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

مفهوم دیافراگم چیست وچه تاثیری در عکس دارد

مفهوم دیافراگم چیست وچه تاثیری در عکس دارد
دیافراگم دوربین عکاسی یکی از چیزهای خیلی ابهام برانگیز دوربین بوده وبسیاری از دوستان کاربر دوربین مفهوم اعداد دیافراگم وکاربرد آن در عکاسی را نمیدانند.
مطلبی که امروز برایتان آماده کرده ایم توضیحات خوب ودقیقی در مورد عملکرد دیافراگم در اختیارتان قرار خواهد داد.در ادامه با هنردوربین همراه شوید.

مفهوم سرعت شاتر چیست وچه تاثیری در عکس دارد

 مفهوم سرعت شاتر چیست وچه تاثیری در عکس دارد
در عکاسی مفاهیمی وجود دارد که دانستن آن‌ها برای علاقمندان این حیطه و آن‌هایی که می‌خواهند عکس‌هایی خوبی ثبت کنند الزامی است. یکی از این مفاهیم سرعت شاتر دوربین است. به عنوان مثال برای عکاسی از یک آبشار یا عکاسی از وقایع ورزشی که شامل سوژه‌های متحرک می‌شود آشنایی با سرعت شاتر و حالت تقدم شاتر در دوربین‌های دیجیتال نقش اصلی را در ثبت یک تصویر خوب ایفا می‌کند.امروز در سایت هنردوربین توضیحات کامل وجامعی در مورد سرعت شاتر ونحوه عملکرد پرده شاتر خواهیم داشت.در ادامه با هنردوربین همراه شوید.

مفهوم مثلث نوردهی در عکاسی چیست

مفهوم مثلث نوردهی در عکاسی چیست
نوردهی از 3 رکن اصلی تشکیل شده که هر کدام بر دیگری تاثیر مستقیم دارد
3 رکن اصلی عبارتند از:
  •  ISO: میزان حساسیت سنسور دوربین دیجیتال به نور.
  •  دیافراگم: اندازه ی باز شدن دهانه ی لنز وقتی که عکس گرفته می شود.
  •  سرعت شاتر: مدت زمانی که شاتر باز می ماند.
نوردهی عکس از ترکیب این سه ضلع میسر می شود. نکته ی مهم این است که تغییر در یکی از وجوه بر دیگران اثر می گذارد.
این یعنی شما هیچ وقت نمی توانید فقط یکی از آنها را در نظر بگیرید بلکه باید دو وجه دیگر را هم به یاد داشته باشید.برای درک کامل موضوع با هنردوربین همراه شوید.