16 ارديبهشت 1396 ساعت 13 و 37 دقیقه
آموزش عکاسی از قطرات آب
آموزش عکاسی از قطرات آب
قطرات آب و رنگ های زیبایی که حاصل انعکاس موضوعات رنگی از پشت این قطرات هستند یکی از سوژه های ناب عکاسی است. این شیوه از عکاسی نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. عکاسی از قطرات آب ساده، جذاب و پر ارزش است.
قطره تان را طراحی کنید. ظرفی را انتخاب کنید که قطره درون آن بیافتد. ظرف های رنگی روشن برای داشتن یک تصویر مرتعش بهترین گزینه هستند مخصوصا اگر از یک ظرف شیشه ای با یک ورق رنگی در پشت شیشه استفاده کنید.
با هنردوربین همراه باشید...

قبل از این که قطرات آب سرتاسر ظرف را پر کنند سطح ظرف را باید از مو و گرد و غبار پاک کنید. شما باید تصویر قطره آب را به وسیله تنظیم فاصله قطره از سطح و عمق ظرف کنترل کنید. بلندی و کوتاهی قطرات هم در این زمینه باید کنترل شوند. برای جذابیت بیش تر از طرح های رنگی برای پس زمینه کارتان استفاده کنید. به این ترتیب تصویر نهایی که حاصل انعکاس آب از یک پس زمینه رنگی هست زیبا و خارق العاده خواهد بود.
 


تنظیمات دوربین 

استفاده از سه پایه در عکاسی از قطرات آب الزامیست. مطمئن شوید که قطرات آب درون قاب دوربین تان خوب جلوه می کنند. ریزش قطره را طوری باید تنظیم کنید که قطره در وسط قاب بیوفتد و بهترین انعکاس را در صفحه داشته باشد. هیچ نگرانی در مورد ترکیب بندی نداشته باشید. فقط تلاش کنید که قطره در قاب عکس جا بگیرد. بعدا با برش می توانید به یک ترکیب بندی مناسب برسید.

دوربین را در حالت دستی قرار بدید و فوکوس را نقطه ای در نظر بگیریند تا امکان پوشش ریزش قطره را فراهم کند. سرعت شاتر سریع ( حدود ۱/۲۰۰ثانیه ) و دیافراگم بین f/4 – f/5 را باید در این نوع عکاسی انتخاب کنید. فلاش را در آخرین لحظات روشن کنید و محیط اطاق را تاریک کنید.
 


همه چیز در مورد زمان بندی

تنظیم زمان بندی در عکاسی از قطرات آب سخت ترین کار است. استفاده از یک پیپت آزمایشگاهی یا قطره چکان می تواند در این رابطه کمک خوبی برایتان باشد و زمان عکاسی را برایتان بالا ببرد. می توانید چندین بار این عمل را تکرار کنید تا به یک نتیجه قابل قبول برسید. سعی کنید همه راه ها را آزمایش کنید و تمام عکس هایی را که گرفتید با هم مقایسه کنید. بهترین شیوه در عکاسی از قطرات آب این است که عکس را بگیرید و در فتوشاپ با تنظیم رنگ و کنتراست بهترین عکس را جاودانه کنید.


سعی کنید از مایعات دیگر هم استفاده کنید

مایعات فراوانی هستند که می توانند مثل آب در زمینه عکاسی از قطرات استفاده شوند مثل شیر، اسانس های خوراکی و نوشابه. تلاش کنید ظروف محتوای این مایعات مثل قاشق، زیر سیگاری یا ظرف یخ، شکل و فرم جذابی داشته باشند تا شما بتوانیدبه بهترین نتیجه برسید. یک روش دیگر استفاده از مایعات رنگی در یک پس زمینه دیگر است. مثلا ریزش قطرات اسانس رنگی در درون ظرف محتوی شیر. از ترکیب رنگ ها می توان به تصاویر زیبایی دست پیدا کرد.


چند نمونه خلاقانه از عکاسی قطرات آب توسط هنرمند عزیز کشورمان، آقای مصطفی نادرپور
 
این مطلب آموزشی را چگونه یافتید؟ آیا اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید؟ نظرات و دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

محصولات مشابه

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *
  • *