23 اسفند 1395 ساعت 11 و 24 دقیقه
چگونه از جشن و آتش بازی در شب چهارشنبه سوری عکاسی کنیم
چگونه از جشن و آتش بازی در شب چهارشنبه سوری عکاسی کنیم
هیجان روز به روز با نزدیک شدن به چهارشنبه سوری بیشتر می شود. روزی که علاوه بر خاطرات خوش، باعث گردهمایی اعضای خانواده می گردد. اما برای ثبت خاطره خوش ابتدا باید ایمنی را رعایت کنیم تا از پیش آمدن هرگونه اتفاق ناگوار جلوگیری کنیم. پس از رعایت ایمنی، عکاسی می تواند این خاطرات را برای شما جاودان کند. با هنردوربین همراه باشید تا تکنیک ها و نکات عکسبرداری از آتش، آتش بازی و ... را یاد بگیرید.


در عکاسی دیجیتال، گرفتن عکسی خوب و زیبا از آتش کاری چالش برانگیز است. این کار به تمرین ، مهارت، صبر و تجربه برای تنظیم درست دوربین نیاز دارد. نکات ایمنی که در پایان این مطلب آموزشی ذکر خواهد شد برای ایمنی و سلامتی شماست. خواهشا برای جلوگیری از هرگونه حادثه ناگوار، تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید.

اگر شیفته زیبایی های آتش شده اید و می خواهید عکس های فوق العاده ای از آن بگیرید توصیه می کنیم با هنردوربین همراه باشید تا با نکاتی برای گرفتن یک عکس خوب از آتش آشنا شوید.
 
عکاسی از آتش

برای گرفتن یک عکس خوب از آتش هیچ راه مشخص و روشنی وجود ندارد که بر اساس آن مرحله به مرحله پیش بروید و در نهایت مطمئن باشید که حاصل عکس خوبی خواهد شد. اما نکته کلیدی که برای عکاسی از آتش که باید به خاطر بسپارید، این است که تا می توانید باید بیشتر و بیشتر عکس بگیرید تا تجربه بیشتری در کار کردن با دوربین خود هنگام عکاسی از آتش بدست آورید.

اما نکته مثبتی که در عکاسی از آتش وجود دارد این است که هر چقدر بخواهید می توانید به شکل های مختلف از آتش عکس بگیرید بدون اینکه عکس شما غیر طبیعی به نظر برسد درست برخلاف عکاسی از افراد که چنین آزادی عملی را ندارید و باید مطمئن شوید که شخص تا حد امکان حالتی طبیعی دارد.

اگر هنوز هم به خواندن این نکات علاقه مندید پس این نکات ساده را بخوانید... امیدوارم نتیجه خوبی در عکس شما داشته باشد.
 
نکاتی ساده در عکاسی از آتش
 

1. از فلاش استفاده نکنید
این نکته برای عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه کاملا واضح و روشن است و باید بدانید این قانون شماره یک در عکاسی از آتش است. شما از نور عکس می گیرید بنابراین نیازی به یک منبع نوری دیگر ندارید.

2. تنظیمات exposure را دستکاری کنید
وقتی که از آتش عکس می گیرید حتما تنظیمات exposure دوربین خود را تغییر دهید و نتیجه را در عکس های خود مشاهده کنید وقتی که بهترین تنظیم را یافتید می توانید همیشه از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از عکس خود بگیرید.
 
3. از سرعت پایین شاتر استفاده کنید
برای اینکه جلوه ماتی به آتش بدهید بهترین کار این است که اجازه دهید دریچه لنز دوربین مدت بیشتری باز بماند. این فن همچنین به شما کمک می کند در عکاسی از زبانه های آتش که ناشی از جرقه یا آزاد شدن آب داخل چوب است تصویر زیبایی خلق کنید. تنها نقطه ضعف این تکنیک لرزیدن دوربین هنگام عکاسی است که برای غلبه بر آن می توانید از یک سه پایه استفاده کنید.

4. حساسیت ISO بالا و سرعت شاتر بیشتر
این کار مانند عکاسی از جلوه هایی از قبیل آب در حال حرکت یا افتادن یک قطره در هواست. با استفاده از تنظیمات shutter priority می توانید از همین تکنیک برای عکاسی از آتش استفاده کنید. این روش بخصوص وقتی که کسی در حال انجام حرکات نمایشی با آتش است بیشتر به درد می خورد. با این کار شما زمان را متوقف کرده اید و در لحظه جلوه ای را به تصویر می کشید که با چشم نمی توان آن را دید. برای اینکه باز هم عکس بهتری بگیرید می توانید ISO دوربین را روی عددی بالا تنظیم کنید ISO 1600 برای این کار مناسب است.

5. حساسیت ISO پایین و سرعت پایین تر شاتر
اگر یک سه پایه  دارید و می خواهید از آتش عکسی زیبا بگیرید بهترین کار این است که ISO دوربین خود را تا حد امکان پایین بیاورید آنگاه سرعت شاتر را روی پایین ترین مقدار قرار دهید این کار به شما کمک می کند تا جلوه های زیبایی از بازی آتش و جنبش آن خلق کنید.
 
6. پشت زمینه آتش
هنگامی که از آتش عکس می گیرید بهتر است بیشتر به پشت زمینه دقت کنید و تا حد امکان سعی کنید در زاویه ای عکس بگیرید که پشت زمینه تیره تر باشد. البته می توانید با پشت زمینه روشن هم عکس بگیرید اما در اکثر موارد عکاسی با پشت زمینه تیره یا مشکی جلوه های بیشتری را از آتش در عکس نمایان می کند.نکاتی در زمینه عکاسی از آتش بازی
 


در ابتدا به غیر از داشتن دوربین، شما به تجهیزات دیگری نیز نیاز دارید:

1. سه پایه
شما بدون داشتن سه پایه نمی توانید عکسهای خوبی از آتش بازی بگیرید. چون مجبور خواهید بود از سرعت شاترهای طولانی استفاده کنید و اگر دوربینتان کوچکترین تکانی بخورد کار خراب می شود.
 
2. ریموت شاتر
به همان دلیل که به سه پایه نیاز دارید، نیاز است نوعی ریموت نیز برای به کار انداختن دوربین داشته باشید. زیرا هرچقدر هم که مراقب باشید تماس دستتان با دکمه ی شاتر دوربین باعث تکان خوردن دوربین و تار شدن عکس می شود. اگر ریموت ندارید می توانید بعنوان آخرین راه حل از تایمر 2 ثانیه استفاده کنید، ولی استفاده از این روش بعضی اوقات موجب از دست دادن بخشی از سوژه می شود.

3. موقعیت مکانی
تصمیم گیری در خصوص اینکه از کجا اقدام به عکاسی کنید مهم ترین بخش کار است. نه تنها باید این را در نظر داشته باشید که انفجار و آتش در کجای صحنه قرار خواهند گرفت، بلکه باید پیش زمینه ی عکستان نیز جالب توجه باشد. اگر پیش زمینه ی عکستان را مورد توجه قرار ندهید تنها یک عکس با نوردهی طولانی آماتور خواهید داشت!
در حالت ایده آل، به جایی نیاز دارید که دیدی بدون مزاحمت از آتش بازی داشته باشید. برای اینکه مطمئن باشید چنین مکانی را به دست آوردید لازم است جهت باد را نیز در نظر بگیرید. زیرا اگر دود آتش بازی به سمت جایی که شما هستید حرکت کند عکسهایتان را خراب خواهد کرد و آتش بازیها تار می شوند. در ضمن معمولاً بهترین عکسها در ابتدای آتش بازی گرفته می شوند که هنوز دود در منطقه جمع نشده است.
 
می توانید تاثیر دود را در خراب کردن عکس ببینید

 
پیش زمینه ی زیبا و جالب توجه برای عکس مهم است
 
4. کادربندی
زمانیکه مکان ایده آلتان را پیدا کردید، سه پایه تان را برپا کنید و کادر مورد نظرتان را بیابید. اگر قبلا هم در همان مکان شاهد آتش بازی بوده اید کارتان راحت تر است، زیرا تصوری کلی از اینکه آتش بازیها در کجا اتفاق می افتند خواهید داشت. ولی اگر مطمئن نیستید، کادرتان را وایدترین انتخاب کنید ، تا از ثبت کل آتش بازی مطمئن شوید، به این روش بعداً میتوانید با کراپ کردن عکس کادربندی مورد نظرتان را ایجاد کنید.

**نکته: بعد از انتخاب کادربندی و قبل از اینکه آتش بازی شروع شود یک عکس از منظره ی مورد نظر بگیرید، در ادامه به شما دلیل اینکار را خواهیم گفت.
 
عکسی که بعد از کادربندی و قبل از شروع آتش بازی گرفته شده است

 
نتیجه ی کادربندی بسته این است که بخشی از آتش بازی از دست رفته
 
5. فوکوس
دوربینتان را در حالت فوکوس دستی قرار دهید. این مساله برای ثبت عکسهای خوب ضروری است. همچنین باید از قبل از شروع مراسم فوکوس را تنظیم کرده باشید. به سادگی لنزتان را بر روی بی نهایت تنظیم نمایید، البته این موضوع به موقعیت اطرافتان نیز بستگی دارد، شاید ساختمانهایی در اطراف باشند که بخواهید در فوکوس باشند. به هر حال اگر از فوکوس خودکار استفاده کنید با هر بار فشردن شاتر دوربین به صورت گیج به دنبال نقطه ی فوکوس خواهد گشت و در نهایت نیز عکسی نخواهد گرفت!

6. دیافراگم
زمانیکه فوکوس و کادربندیتان را درست کردید، انتخاب دیافراگم کار ساده ایست. زیرا آتش بازیها معمولاً بسیار روشنند، توصیه می کنیم دیافراگم را بین 1.5 تا 3 درجه (stop) تاریکتر انتخاب کنید.

7.ایزو
لازم است حساسیت ایزو را در پایینترین حد ممکن قرار دهید تا نویز را به حداقل برسانید. چون آتش بازی محیط اطرافش را نیز به میزان زیادی روشن می کند، پس لازم نیست نگران underexposure شدن عکستان باشید. البته واضح است که فلش دوربین را نیز باید خاموش نگه دارید، چون قطعا قادر نخواهد بود مکان مورد نظرتان را روشن کند!

8. سرعت شاتر
حالت Bulb Mode در این نوع عکاسی بهترین دوست شماست. با استفاده از ریموت شاتر شما قادر خواهید بود شاتر را در تمام مدت آتش بازی باز نگه دارید. توصیه می کنیم زمانی بین 8 تا 15 ثانیه را انتخاب کنید. اگر آتش بازیها دور یا کم نورند ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد.
ولی مراقب باشید حتی با ایزوی پایین و دیافراگم بسته بیش از حد باز نگه داشتن شاتر ممکن است باعث نوردهی بیش از حد عکستان بشود.
 
یکی از عکسهای آتش بازی سال نوی میلادی در لندن
 
9. فرمت RAW
این مهم است که زیاد به نتیجه ای که در صفحه نمایش دوریین می بینید اعتنا نکنید. زیرا واقعا آن عکسی نیست که در نهایت به دست می آورید. برای اینکه دستتان در تدوین و پردازش عکس باز باشد توصیه میکنیم در حالت RAW عکاسی کنید.

10. پس پردازش
آن عکسی را که بالاتر گفتیم قبل از آتش بازی بگیرید یادتان هست؟ اینجا جاییست که آنرا استفاده خواهید کرد. چون آتش بازی بسیار پرنور است، معمولا پیش زمینه ی عکستان زیادی تیره خواهد شد.
برای اصلاح این موضوع بهتر است پیش زمینه ی عکس را با عکسی که قبل از شروع آتش بازی گرفته اید جایگزین کنید. اینکار را می توانید در فتوشاپ به راحتی انجام دهید. عکسهایتان را در Layerهای مختلف قرار داده و با استفاده از masking متوجه خواهید شد کدام قسمتها را با brush باید پاک کنید تا عکس زیری جایگزینش شود.

تنظیمات دیگر را نیز می توانید با استفاده از نمودار هیستوگرام و انتخاب قسمتهایی که میخواهید اصلاح کنید مورد بازبینی قرار دهید. نتیجه ی این کار عکسی با جزئیات یکدست تر و نوردهی بهتر است.
این تفاوتی است که پردازش عکس در فتوشاپ ایجاد می نماید:
 
نکات عکاسی از سیم ظرفشویی آتشین
 


سیم آتشین از اکسیداسیون سریع آهن و کربن می‌گیرد. با توجه به اینکه سیم های معرفی شده دارای رشته های بسیار نازک هستند، سطح گسترده ای از سیم ها در معرض اکسیداسیون قرار می گیرد. پس از اینکه سیم ظرفشویی آتش می‌گیرند، آهن با اکسیژن واکنش داده و به Fe2O3 و Fe3O4 تبدیل می‌شود.

سیم آتشین هزاران تکه سیم آتشین را به اطراف پرت می‌کند. پس اکیدا از استفاده از سیم آتشین در مکان هایی که امکان آتش سوزی و انفجار وجود دارد خودداری کنید. همچنین موقع آتشبازی برای به حداقل رساندن خطرات سوختگی حتما از کلاه و عینک ایمنی و دستکش های مخصوص استفاده کنید. همچنین موقع آتش بازی تنها از لباس های پنبه ای و پشمی استفاده کنید و از پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی و قابل اشتعال و ذوب شدن بپرهیزید. نمونه عکس های گرفته شده در چهارشنبه سوری:
 


دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *
  • *